تبلیغات
مقالات - مطالب آذر 1394
 
 

       

 

   
 

منوی اصلی


نویسندگان


لینک دوستان

دانلود فیلم

تیشرت

خرید تی شرت

لیست کامل پیوندها

قالب میهن بلاگ

آمار بازدید

آمار بازدید :
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


آرشیو ماهانه


باکس تبلیغات

باکس

 
<-BlogTitle->

 

پیوند های روزانه

 

لوگوی دوستان


اَبر برچسبهااینترنشنال بیزینس تایمز: روز اجرای توافق هسته‌ای ممکن است عقب بیافتد

مرتبط با :

  پایگاه خبری اینترناشنال بیزینس تایمز در گزارشی نوشت؛ درحالیکه ایران هزاران سانتریفیوژ خود را غیرفعال کرده است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنان در حال بررسی فعالیتهای گذشته هسته‌ای این کشور و اتهامات مربوط به آن است.

این گزارش افزود؛ محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز یکشنبه گفت که ایران گام آخر توافق هسته‌ای را اجرا نخواهد کرد مگر اینکه آژانس پرونده موسوم به فعالیتهای گذشته برنامه هسته‌ای ایران را ببندد.

این اعلامیه احتمالا اجرای توافق و متعاقب آن لغو تحریمها که بسیاری از شرکتهای خارجی منتظر آن هستند را به عقب خواهد انداخت.

ظریف گفت: ما همیشه گفته‌ایم که مسائل مربوط به گذشته فعالیتهای هسته‌ای ایران بی اساس و بی اعتبار است. بستن موضوع پی ام دی لازمه اجرای برجام است.

بیزینس تایمز نوشت: از زمان حصول توافق در تابستان بسیاری از شرکتهای خارجی در تدارک ورود به بازار ایران هستند و حتی پیش قراردادهایی نیز با طرف ایرانی تنظیم کرده‌اند. با این حال هنوز این شرکتها اجازه ورود و تجارت با ایران را ندارند تا روز اجرای توافق که مصادف با شروع لغو تحریمها است آغاز شود.

براساس این گزارش، روز اجرای توافق نیز زمانی می‌آید که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کند که ایران همه گامهای لازم که در توافق هسته‌ای پیش بینی شده را برداشته است.

با این حال بیزینس تایم مدعی شد که بعضی از شرکتهای خارجی از چندی قبل تجارت با ایران را آغاز کرده‌اند که نقض قوانین تحریمی آمریکا و اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

این گزارش افزود: هنوز مشخص نیست که طرفین توافق چه زمانی روز اجرای توافق هسته‌ای را اعلام می‌کنند. مقامات آمریکایی می‌گویند که این زمان ممکن است در ماه ژانویه باشد اما اگر ایران بخواهد بدون بسته شدن پی ام دی به جلو حرکت کند روز اجرای توافق ممکن است به تاخیر بیافتد....

نوشته شده توسط محمد محمدی در دوشنبه 9 آذر 1394

نظرات (
جنگ نرم، شلیک به افکار عمومی

مرتبط با :
جنگ نرم، شلیک به افکار عمومیجنگ نرم یا تبلیغات رسانه‌ای و روانی که افکار عمومی را نشانه می‌گیرد و بدون درگیری و استفاده از زور جامعه را به شکست و انفعال می‌کشاند قدمتی به اندازه تاریخ حیات بشری دارد.

هرچند که در قرن 21 جنگ نرم اهمیت دوچندانی پیدا کرده و برخی کشورها بدون پرداخت هزینه‌ای به اهداف خود با اتکا به جنگ نرم می‌پردازند اما هنوز هم برخی از کشورها برای تأمین اهداف سیاست خارجی و رسیدن به منافع خود از جنگ سخت یا Hard war استفاده می‌کنند تا به خیال خود بیشترین منافع را به دست آورند و قدرت خود را به نمایش بگذارند.

اما به کارگیری جنگ نرم در کنار جنگ سخت از دستاوردهای پست مدرنیسم و دوران جدید است که رسیدن به منافع را به حداکثر می‌رساند.

بمباران تبلیغاتی در کنار بمباران هوایی نه‌تنها ساختارهای جامعه مورد هدف را تغییر خواهد داد بلکه موجب خواهد شد که قالب‌های ماهوی و ساختاری سیاسی آن جامعه کاملا دگرگون شود و زمینه برای تسلط قدرت مهاجم فراهم گردد.

دشمنان در جنگ نرم زمینه را برای پذیرش تهاجم بیگانه فراهم ساخته و زمینه‌های بروز بحران و درگیری‌های داخلی را فراهم می‌سازند.

در جنگ‌ها و بحران‌های عصر حاضر مسئله تهاجم ژئوپلیتیکی و سرزمینی دیگر همچون گذشته اهمیت ندارد و مرزهای جغرافیایی تغییر نمی‌کنند چرا که آنچه تغییر می‌کند افکار، اندیشه و هویت جامعه هدف و حتی جوامع دیگر برای دستیابی به اهداف جنگ‌های کلاسیک و سنتی است. در طول چهارسالی که از بحران سوریه می‌گذرد آنچه که واضح و آشکار است نقش رسانه‌ها در هدایت این بحران به نفع خواسته‌های کشورهای غربی است.

در واقع یک حقیقت کاملا قابل مشاهده در این کشور به چشم می‌خورد و آن اینکه رسانه‌های غربی حقایق را در مورد بحران سوریه آشکار نکرده‌اند، افکار عمومی غرب بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه را می‌شناسد اما نمی‌داند چرا کشورهای غربی خواستار برکناری او هستند. مردم آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس نمی‌دانند که تروریست‌ها از بیش از 70 کشور جهان دراین کشور مسلمان مشغول قتل‌عام و نسل‌کشی هستند. نمی‌دانند چرا مردم سوریه از کشورشان مهاجرت می‌کنند و در بدترین شرایط انسانی خود را به خارج از مرزها می‌رسانند.

عده کمی هم که از شرایط و تحولات سوریه باخبرند تصور می‌کنند که شهروندان این کشور از نظام سوریه فرار می‌کنند...!

اما حقیقت این است که امپریالیسم غرب بحران انسانی را در سوریه آفریده و از آن به نفع خود استفاده می‌کند، در حالی که افکار عمومی غرب از نیت واقعی سردمداران خود بی‌خبر است.

قدرت‌های غربی از گسترش دامنه بحران در سوریه نفع می‌برند و این موضوع در راستای منافع سیاسی آنهاست. آنان از طریق دخالت‌ نظامی قتل و کشتار مردم بی‌گناه سوریه به منافع خود می‌رسند و کسی حق اعتراض به آنها را ندارد.

قدرت‌های غربی نه‌تنها تروریست‌های تکفیری را در این کشور حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کنند و پیشرفته‌ترین سلاح‌ها را در اختیار آنها می‌گذارند بلکه هنر خوب کشتن و دانش استفاده از سلاح‌های شیمیایی رانیز به آنها می‌آموزند.

پایگاه خبری Information clearing house به این واقعیت اشاره کرده و اذعان می‌کند که ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین حامی تروریست‌ها در سوریه است و همه گروه‌های تروریستی اعم از داعش، القاعده، جبهه النصره و گروه‌های دیگر را زیر چتر حمایتی خود قرار داده است.

به نوشته این پایگاه خبری اصطلاح «مخالفان میانه‌رو» یا «ارتش آزاد سوریه» ساخته و پرداخته خود آمریکا است تا از این طریق بتوانند مردم را فریب دهد و چنین وانمود کند که همه گروه‌های مسلح تروریست‌ نیستند بلکه مخالفانی هستند که خواستار سرنگونی نظام بشار اسد هستند. در واقع به نوشته این سایت خبری تحلیلی، نظامیان آمریکایی فقط به تروریست‌ها آموزش‌های نظامی و تسلیحاتی نمی‌دهند بلکه با روح و روان آنها هم سروکار دارند و هویت آنان را تغییر می‌دهند تا از کشتن افراد بی‌گناه احساس پشیمانی نکنند.

جنگ‌ها بر پایه دروغ و تزویر بنا شده‌اند تا بتوانند حمایت افکار عمومی را به دست آورند یا حداقل بتوانند مخالفان کمتری داشته باشند.

عده‌ای از تحلیلگران نظامی معتقدند اگر آمریکا توجه کافی به واقعیات خاورمیانه نشان می‌داد یاحداقل تحولات پس از خیزش‌های مردمی در سال2011 را به دقت بررسی می‌کرد اکنون شاهد حضور روسیه در سوریه نبودیم.

روسیه در کمال بهت و ناباوری باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا وارد سوریه شد و طراحان و تئوریسین‌های آمریکایی را مات و مبهوت کرد بدون اینکه اوباما بتواند از بازی کثیفی که در سوریه به نمایش گذاشته بود خارج شود و به نفع خود بهره‌برداری نماید.

مقامات آمریکایی می‌گویند یکی از دلایل عمده شکست و رسوایی ایالات متحده نداشتن یک سیاست و استراتژی خاص در سوریه بود.

آمریکایی‌ها تا آنجا که می‌توانستند به تروریست‌ها کمک کردند و پول، سلاح، امکانات، آموزش و تجهیزات به آنها تزریق کردند بدون اینکه از پیامدهای این اقدام باخبر باشند و بدانند که این اقدامات آیا به نفع ‌آنها تمام خواهد شد یا به ضرر آنها؟

در همین رابطه دو مقام وزارت خارجه آمریکا نیز اذعان کردند که آمریکا درباره سوریه دروغ گفته و باز هم می‌گوید و این دروغ‌ها و فریب‌ها پایانی ندارد.

این دو مقام آمریکایی همچنین اعتراف کردند که واشنگتن افکار عمومی خود را فریب داده و مدعی شده که روس‌ها در حملات هوایی خود فقط شهروندان غیرنظامی و بی‌گناه را هدف قرار داده‌اند و هدف کرملین از حمله به سوریه، مبارزه با تروریست‌ها نبوده بلکه محافظت از نظام بشاراسد بوده است.

به اعتقاد تحلیلگران، فریب افکار عمومی از سوی دولتمردان آمریکایی کار چندان مشکلی نیست. کافی است این ماموریت به رسانه‌ها داده شود تا آنها رسالت دروغگویی و فریب و جنگ‌نرم را به خوبی عهده‌دار شوند.

رسانه‌های غربی مدعی آزاداندیشی، رعایت دموکراسی و حقوق‌بشر هستند اما واقعیت این است که آنها حقایق را پنهان می‌کنند و اعمال غیرانسانی و ضدحقوق‌بشری دولت‌های خود را توجیه می‌کنند. سوریه یکی از کشورهای آرام و امن خاورمیانه محسوب می‌شود و به غیر از درگیری‌هایی که با رژیم صهیونیستی بر سر مناطق مرزی داشت در این کشور خبری از جنگ، نزاع و درگیری قومی یا مذهبی وجود نداشت اما از وقتی این کشور در صف کشورهای حامی مقاومت اسلامی قرار گرفت مورد هجمه کشورهای غربی قرار گرفت و برای تغییر نظام این کشور تروریست‌ها از ده‌ها کشور روانه سوریه شدند و به قتل و کشتار مردم پرداختند؟!

در کنار اقدامات نظامی و مداخله نظامی کشورهای غربی علیه نظام بشاراسد رسانه‌های غربی هم جنگ نرم خود را آغاز کردند و تا به حال ادامه داده‌اند.

مسئله جالب اینجاست که به غیر از رسانه‌های غربی، کوشش برخی رسانه‌های منطقه‌ای از جمله العربیه و الجزیره در انعکاس دروغین تحولات سوریه قابل توجه و تعمق است.

در مورد بحران سوریه، الجزیره و العربیه نقش محوری دارند و عملیات روانی را رهبری می‌کنند. برخی رسانه‌های غربی مانند سی.ان‌ان، فاکس‌نیوز، اسکای نیوز، بی.بی.سی و دیگر رسانه‌های غربی نیز نقش مهمی در جنگ نرم و توجیه افکار عمومی دارند.

تبلیغاتی که این رسانه‌ها بر علیه نظام حاکم در سوریه به راه انداختند در طول تاریخ بر علیه هیچ دولتی به راه انداخته نشده است.

تحلیلگران معتقدند در سوریه بیشتر از این که گلوله شلیک شود فیلم و حرف و تصویر شلیک می‌شود.

نمونه بارز جعل واقعیات توسط این رسانه‌ها مسئله به کارگیری سلاح‌های شیمیایی از سوی نیروهای دولتی سوریه بود که پس از تبلیغات بسیار و هیاهوهای تبلیغاتی ثابت شد که تروریست‌های تفکیری از سلاح‌های شیمیایی ارسال شده از سوی کشورهای غربی استفاده کرده‌اند و مردم بی‌گناه را قتل‌عام کرده‌اند.

رسانه‌ها می‌توانند با تحریف واقعیات، بحرانی را بحرانی‌تر سازند یا با هشدار در مورد وضعیت موجود از وقوع بحران جلوگیری کنند در واقع نقش و کارکرد رسانه با ماموریتی که به آن محول می‌شود ارتباط مستقیم دارد.

رسانه‌ها تریبون نظام‌های سیاسی هستند و می‌توانند به تشدید بحران یا تضعیف بحران کمک کنند.

در هر صورت رسانه‌ها در حفظ و تحکیم وفاق ملی چه به لحاظ سخت‌افزاری و چه به لحاظ نرم‌افزاری تاثیر فراوانی دارند و همان‌گونه که در تضعیف پایه‌های امنیتی موثرند می‌توانند در ایجاد و تحکیم آن نیز سهم بسزایی داشته باشند.


...

نوشته شده توسط محمد محمدی در دوشنبه 9 آذر 1394

نظرات (
نگاهی به احتمالات و تبعات واقعه "13 نوامبر" در فرانسه

مرتبط با :
نگاهی به احتمالات و تبعات واقعه "13 نوامبر" در فرانسهانفجارهای پاریس نشان داد دنیای امروز به هم پیوسته است. اگر نقطه‌ای ناامن باشد این موضوع به نقاط دیگر نیز تسری می‌یابد و این تصور که آتش در یک منطقه محدود می ماند باطل شده است.

 
مشهورترین نمونه در تاریخ معاصر واقعه 11 سپتامبر 2001 است که آمریکایی ها نیز طعم تروریسم را چشیدند.

 
  در حالی که تنها چند ساعت از واقعه تروریستی پاریس می‌گذرد و اطلاعات کامل نشده قضاوت درباره چرایی و آمران و عاملان زود است و طبعا نگاه‌ها در وهله نخست متوجه «داعش» است و این که این عملیات را به قصد انتقام از فرانسوی‌ها در حملات آنها به داعش انجام داده‌اند با این احتمال جدی که شخص رییس جمهوری فرانسه هدف بوده که برای تماشای مسابقه فوتبال تیم ملی کشور خود و آلمان به ورزشگاه رفته بود.

 
عجالتا همین که این اتفاق قبل از سفر رییس جمهوری ایران به پاریس رخ داده و آسیبی متوجه هیات ایرانی  نشده جای شُکر دارد هر چند که قربانی شدن انسان ها چه در قلب توسعه یافته ترین شهر اروپا و چه در حاشیه عقب افتاده ترین کشور جهان مایه تاسف است.

 
به این بهانه چند نکته را بر پایه اطلاعات محدود منتشره در ساعات اولیه می‌توان یادآور شد:

 
1- این احتمال وجود دارد که برخی رسانه های غربی بخواهند انگشت اتهام را متوجه اقلیت مسلمان شهروند فرانسه یا مهاجران کنند و موجی از مسلمان‌ستیزی یا مهاجر‌کُشی در فرانسه به راه افتد. واقعیت اما این است که احتمال دخالت هر شخص و هر گروهی وجود دارد. تروریست ها می توانند از هر قوم و نژاد و حتی مسلمان باشند اما باید دید اقدام آنان وجه ایدیولولوژیک داشته یا قیام و اقدام حاشیه علیه متن بوده است.

 
  حاشیه نشینان احساس تبعیض می‌کنند و اکنون فرصت و مجالی به دست آورده‌اند تا انتقام بگیرند. این حاشیه‌نشینان می‌توانند از هر ملیت و با هر مذهبی باشند. این رویکرد اخلاقی نیست که اگر نام عربی یا اسلامی داشتند بر این موضوع تاکید شود یا اگر شهروند خودشان بود بگویند شخص دیوانه بوده است!

 
2- همین چند روز پیش در بیروت ده‌ها نفر بر اثر انفجار کشته شدند. انعکاس خبری آن اما به این اندازه نبود. یا چندی پیش چند هزار نفر در منا قربانی شدند که هر چند عملیات تروریستی نبود اما به هر حال کثیری از مردمان ملل مختلف جان خود را از دست دادند.

 
  مقایسه نوع انعکاس این خبرها نشان می‌دهد که در رسانه های غالب و مسلط دنیا صرفا جان انسان‌ها ارزش خبری ندارد و چنانچه ترور و کشتار در پاریس رخ داده باشد اهمیت بیشتری دارد تا مثلا بیروت یا شهری در افغانستان.

 
  در مورد اخیر می توان اهمیت حادثه را ناشی از حضور رییس جمهوری فرانسه در ورزشگاه و زنجیره ای از عملیات تروریستی در پاریس و سابقه حمله به دفتر یک مجله یا موج مهاجرت به اروپا دانست که حساسیت هایی را ایجاد کرده است اما به هر رو انکار نمی توان کرد که آن قدر که به شهری چون پاریس یا لندن توجه می کنند در قبال دیگر حوادث دنیا حساس نیستند و این دوگانگی از واقعیت تلخی حکایت می کند که همانا بی عدالتی در عرصه های مختلف است. همان بی عدالتی که موجب جذب عده ای به گروه های تروریستی شده است.

 
3- پیام سریع و صریح رییس جمهوری ایران به رییس جمهوری فرانسه یادآور پیام رییس جمهوری وقت ایران در شهریور 1380 است که زودتر از بسیاری از متحدان آمریکا حمله به برج های دوقلو در نیویورک را محکوم کرد. در آن زمان البته جو احساسی هم ایجاد شد و عده ای از جوانان شمع در دست در میدان محسنی تهران تجمع و با خانواده های جان باختگان ابراز همدردی کردند.

 
این بار البته بعید است جوانانی مقابل سفارت فرانسه بروند اما همین که این اتفاق در آستانه سفر حسن روحانی به اروپا رخ داد و رییس جمهوری ایران در زمره نخستین محکوم کنندگان بود و در عین حال یادآور شد که ایران خود نیز قربانی تروریسم بوده است نقش و اهمیت ایران را بیش از پیش در منطقه به رخ می کشد و انگشت اتهام را دور می سازد.

 
4- برخی تحلیل گران فرانسه را قربانی حمایت از مخالفان مسلح در لیبی می دانند. فرانسه آنان را مسلح کرد تا معمر قذافی را سرنگون کنند و حتی گفته می شود عملیات نهایی حمله به کاروان قذافی و همراهان مستقیما توسط فرانسوی ها انجام شد. اکنون چه اتفاقی افتاده است؟

 
  لیبی کشوری است با دو دولت و تروریست ها این مجال را پیدا کرده اند که از راه لیبی  خود را به دریای مدیترانه برسانند و به سوی اروپا پارو بزنند. اگر بخواهیم به زبان عامیانه سخن بگوییم آهِ قذافی فرانسوی ها را گرفته و به زبان فنی تر حذف حکومت های اقتدار گرا بی آن که دموکراسی مورد نظر را به ارمغان آورد ثبات را از میان برده است.

 
  این نویسنده البته آزادی و دموکراسی را مانند هوا می داند و ثبات را به مثابه توجیهی برای اعمال زور نمی پسندد اما این واقعیت را نمی توان انکار کرد که با حذف چهره های مقتدری چون معمر قذافی شمال آفریقا ناامن شد و شاید به همین خاطر در مصر ورق برگشت و نظامیان دوباره قدرت را در دست گرفتند.

 
  یادمان باشد برای مردم امنیت از هر موضوع دیگری مهم تر است و راز پیروزی حزب عدالت و توسعه و رجب طیب اردوغان در انتخابات اخیر ترکیه نیز همین بود که مردم بیم داشتند در غیاب این حزب که بیش از 10 سال کنترل اوضاع را در ترکیه در دست دارد دست خوش ناامن شوند. ولو این که شایعه جدی حمایت آنکارا از برخی گروه های نزدیک به داعش که خود مرکز ناامنی است همواره وجود داشته است.

   


...

نوشته شده توسط محمد محمدی در دوشنبه 9 آذر 1394

نظرات (
می خواهید داعش را شکست دهید؟ رد پول را دنبال کنید

مرتبط با :

خبرگزاری فارس: می خواهید داعش را شکست دهید؟ رد پول را دنبال کنید

جنگ ها پر هزینه هستند. استخدام و استمرار حضور جنگجویان در میدان نبرد، هزینه های جاری مربوط به خرید تسلیحات و مهمات در کنار هزینه های فراوانی که باید به مصرف جنگ برسد، رقم مخارج آن را به شدت افزایش می دهد.

با این حساب چرا آمریکا رد منابع تامین مالی گروه حکومت اسلامی را به عنوان راهی برای کاستن یا از بین بردن توان رزمی آنها دنبال نمی کند؟ رد پول را دنبال و جریان آن را قطع کنید و سپس ضربه ای بسیار شدیدتر از یک حمله هوایی وارد آورید. اما چنین چیزی رخ نداده است. چرا؟

مدت هاست که بسیاری بر این اعتقادند که کشورهای عرب خلیج فارس نظیر عربستان سعودی  که از متحدان دیرینه آمریکا نیز هستند، تامین مالی گروه های تروریستی - امروز داعش و پیش از آنها القاعده – را بر عهده دارند. اثبات ارتباط های مستقیم بین آنها کار دشواری است، به ویژه اگر ایالات متحده این روش را برگزیده باشد که چنین چیزی را ثابت نکند. این اظهارنظرها که این پول ها توسط «اعطاکنندگان کمک های مالی» تامین می شود و نه مستقیما از طریق ذخایر ملی این کشورها و اینکه شاید سازمان های خیریه یا شرکت هایی هستند که هدایت این پول ها را به سمت گروه های تروریستی بر عهده دارند، تنها بر وخامت مسئله می افزاید.

در واقع یکی از کسانی که نسبت به کمک های مالی عربستان به این گروه ها ابراز نگرانی کرد، وزیر امور خارجه وقت آمریکا هیلاری کلینتون بود که طی پیامی که در سال 2009 ویکی لیکز آن را منتشر کرد، هشدار داده بود که اعطا کنندگان کمک های مالی در عربستان سعودی، مهم ترین تامین کنندگان منابع مالی گروه های تروریستی سنی در سطح جهان بوده اند.

در گروه 20 ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با صدای بلند حرفی را بیان کرد که در عرصه عمومی چندان مورد بحث قرار نگرفت. او اعلام کرد که اطلاعاتی را با سایر کشورهای عضو گره 20 به اشتراک گذاشته که فاش می کنند 40 کشور از تامین کنندگان مالی اکثر فعالیت های تروریستی این گروه هستند. گفته می شود که در این فهرست نام  یکی از اعضای کشورهای گروه 20 نیز وجود داشته است.

فهرست اعطاکنندگان کمک های مالی که پوتین به آن اشاره کرد هیچگاه علنی نشد. با این حال گروه 20 شامل کشورهای آرژانتین، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه، انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپا هستند.

یکی از منابع درآمد داعش، فروش نفت در مقادیر کلان بوده و هست. در روزهای اولیه کارزار هوایی آمریکا علیه این گروه، مقامات آمریکایی اشاره کردند که تاسیسات تامین نفت دولت اسلامی در صدر فهرست اهداف این کارزار قرار دارند. با این حال در عمل تنها چند سایت نفتی مورد حمله قرار گرفت. یک سخنگوی پنتاگون توضیح داد که ائتلاف در واقع کوشیده است برخی از بزرگ ترین تاسیسات تولد نفت داعش را مورد هدف قرار ندهد، چرا که معتقد است آنها باید جزو اموال مردم سوریه باقی بمانند. علاوه بر این به حداقل رساندن تلفات جانبی غیرنظامیانی که در نزدیکی این تاسیسات حضور دارند، عامل دیگر اتخاذ چنین سیاستی عنوان شده است.

برآوردهای محافظه کارانه حکایت از آن دارد که دولت اسلامی روزانه یک تا دو میلیون دلار از محل فروش نفت به دست می آورد، رقمی که از نظر عده ای دیگر تا چهار میلیون دلار در روز نیز بالا می رود. با این حال در ماه فوریه پنتاگون اعلام کرد که دیگر فروش نفت منبع اصلی درآمدهای داعش نیست و «کمک های اعطایی» به این گروه از منابع نامشخص در کنار قاچاق، اصلی ترین درآمدهای آن را تشکیل می دهند.

یکی از مسائل مرتبط با فروش نفت توسط هر کسی از جمله داعش، به بازار رساندن این محصول است. نفت باید با استفاده از تجهیزات سنگین از زیر زمین استخراج شود، احتمالا پالایش و انبار شود، توسط کامیون نفتکش یا لوله های نفتی انتقال یابد و به جایی حمل شود و بعد در بازار جهانی به فروش برسد. در این فرایند مقادیر کلانی پول باید مورد تبادل قرار گیرد و یک تا چهار میلیون دلار در روز بسیار کلان تر از آن است که بتوان هر روزه به طور نقد آن را دست به دست کرد.

جالب آنکه طبق گزارش گاردین، طی حمله ای که با رهبری آمریکا به مجموعه محل سکونت مامور ارشد مالی دولت اسلامی صورت گرفته، شواهدی به دست آمده که نشان می دهند مقامات ترکیه مستقیما با اعضای رده بالای داعش از جمله مامور اصلی مسئول هدایت عملیات های نفتی و گازی این ارتش ترور در سوریه، سر و کار داشته اند.

گفته می شود سیاست در باز ترکیه که این امکان را فراهم آورد تا مرز جنوبی این کشور به عنوان یک نقطه ترانزیت غیررسمی به داخل و خارج از سوریه عمل کند، یکی از مسیرهای عمده را برای رساندن نفت خود به بازار در اختیار این گروه قرار داده است. یک مقام ترک در رد این نظریه مدعی شد که نفت داعش تنها از طریق لوله های آبیاری پلاستیکی با قطر کم انتقال داده می شود و به همین دلیل ردگیری آنها دشوار است!

برخی نیز معتقدند که خریداران نفتی ترک و عراقی با کامیون های خودشان به سوریه سفر می کنند و نفت داعش را از پالایشگاه ها خریداری و خودشان از سوریه خارج می کنند. شناسایی صف نفتکش ها  از هوا و انهدام آنها به همین طریق کار ساده ای است، هر چند که تا همین چند وقت پیش، به نظر نمی رسد که آمریکا چنین کاری کرده باشد.

بنابراین باید گفت که هر چه می گذرد وضعیت منابع تامین مالی داعش غریب و عجیب تر از آن می شود که بتوان از آن سردرآورد. کسانی که در پی نابودی داعش هستند بهتر است در پی یافتن پاسخ این پرسش باشند که این پول ها از کجا می آیند، همچنین از خود بپرسند چرا بعد از یک سال و سه ماه جنگ، هیچ کس به خود زحمت نداده رد این پول ها را دنبال و مسیر دریافت آنها را مسدود کند.

نوشته: پیتر وان بورن[1]

منبع: http://www.informationclearinghouse.info/article43461.htm

[1] . Peter Van Burenکارمند پیشین وزارت امور خارجه آمریکا که یک سال را در عراق گذرانده است. او پس از انتشار کتاب «نیت ما خیر بود: چگونه من در نبرد برای تصرف دل ها و ذهن های مردم عراق کمک کردم» از سوی وزارت امور خارجه تحت پیگرد قضایی قرار گرفت...

نوشته شده توسط محمد محمدی در دوشنبه 9 آذر 1394

نظرات (
چرا ترکیه به جنگنده روسی حمله کرد؟

مرتبط با :

زمانی كه بحران سوریه شروع شد تركیه با محاسبات اشتباه خود سیاستی را در پیش گرفت كه هم اكنون به ظهور گروه‌های تروریستی همانند داعش و جبهه النصره شاخه سوری القاعده و الحرار الشام منجر شده است. هر چند این گروه آخری تلاش زیادی می‌كند كه خود را میانه رو و متفاوت از دو گروه اول نشان دهد اما تحلیلگران معقتدند كه الحرار الشام نیز كم و بیش از اندیشه‌های سلفی وهابی پیگیری می‌كند كه داعش و القاعده نیز از آن پیروی می‌كنند.

پس از گذشت نزدیك به پنج سال از بحران سوریه نه تنها در سطح میدانی تلاش‌های تركیه به نتیجه نرسیده بلكه با شروع دور جدید مذاكرات سیاسی، آنكارا تمامی سرمایه‌های خود را كه شامل این گروه‌ها هستند در حال از دست دادن می‌بیند. دور جدید مذاكرات سیاسی كه پس از ورود تمام عیار روسیه به جنگ تروریسم در سوریه شروع شده، تمركز خود را بر مبارزه با تروریسم گذاشته است، مسئله‌ای كه به هیچ وجه خوشایند رجب طیب اردوغان نبوده است.

اردوغان همواره تلاش كرده است كه براندازی دولت بشار اسد را مهم ترین اولویت سیاست‌های متحدان غربی خود در سوریه قرار دهد. اما با حملات اخیر داعش در پاریس، پایتخت فرانسه، غرب اولویت خود را بر مبارزه با داعش و تروریسم گذاشته است و كشورهای اروپایی و آمریكا به صورت علنی از خواسته خود مبنی بر كناره گیری بشار اسد عقب نشینی كرده‌اند.

همزمان با این تحولات فرانسوا اولاند تلاش‌ می‌كند پس از حملات پاریس ائتلافی خارج از ناتو برای مبارزه با داعش تشکیل دهد و برای دستیابی به این هدف به واشنگتن و مسكو رفت تا با رهبران روسیه و آمریكا درباره چگونگی هماهنگ كردن تلاش‌ها علیه تروریسم گفت‌وگو كند.

در پی این تحولات برای اولین بار امیدهای جدی برای شكل‌گیری ائتلاف جهانی علیه تروریسم با شركت بازیگران مهم منطقه‌ای و بین المللی ایجاده شده است، مسئله‌ای كه قطعا برخلاف خواست آنكارا بوده و اردوغان تمام رویای‌های خود را در سوریه در حال نابود شدن می‌بیند.

در چنین شرایطی رئیس جمهور تركیه كه بنابر گفته بعضی ناظران ارتباط خود را با واقعیت از دست داده است، تصمیم گرفت یك جنگنده روسی را سرنگون كند تا از این طریق تلاش‌های شكل گرفته اخیر برای مبارزه با تروریسم را منحرف كند و روسیه را در مقابل ناتو قرار دهد.

تركیه بلافاصله پس از این اقدام مثل بچه‌ای كه كار خطایی كرده و از ترس مواخذه شدن به پدر و مادر خود رجوع می‌كند از ناتو درخواست نشست اظطراری كرد. هر چند این سازمان در ظاهر تلاش كرد تا همچنان موضع ثابتی در دفاع از اعضای خود بگیرد اما گزارش‌ها و اظهارات بعضی مقامات غربی نشان می دهد كه نگرانی جدی درباره ادامه اقدامات خطرناك اردوغان برای صلح و ثبات جهانی وجود دارد و بعضی نمایندگان كشورهای اروپایی در نشست اضطراری اخر هفته گذشته خود، ماجراجویی خطرناك آنكارا را مورد شماتت قرار داده‌اند.

موضع ناتو و واكنش‌های شدید و چندجانبه‌ای كه روسیه علیه تركیه اتخاذ كرد، شاید آخرین چیزی بود كه آنكارا آن را پیش‌بینی می‌كرد. مواضع یكی دو روز اخیر مقامات تركیه نشان می‌هد كه آنها احساس انزوا می‌كنند و سعی دارند به طریق مختلف اقدام خود را توجیه و تنش‌ را كاهش دهند. اردوغان روز گذشته مدعی شد كه نظامیان این كشور نمی‌دانستند كه خلبان هواپیمای ساقط شده روسی است و « گرنه طوری دیگری رفتار می‌كردند.» احمد داووداغلو نخست وزیر تركیه نیز طی یادداشتی در تایمز لندن بار دیگر تاكید كرد كه كشورش به دنبال تنش با روسیه نیست....

نوشته شده توسط محمد محمدی در دوشنبه 9 آذر 1394

نظرات (
 

 
 

دربارهمدیر وبلاگ: محمد محمدی
 


مطالب پیشین

» ماکروارگونومی چیست؟ (Macroergonomics)
» تعریف VIBEX به عنوان یک سیستم خبره
» کنترل همروندی چیست؟ (Concurrency Control)
» بازاریابی اینترنتی برای آژانسهای هواپیمایی
» جلوه‌هایی از سیره حکومتی پیامبر(ص)
» اینترنشنال بیزینس تایمز: روز اجرای توافق هسته‌ای ممکن است عقب بیافتد
» جنگ نرم، شلیک به افکار عمومی
» نگاهی به احتمالات و تبعات واقعه "13 نوامبر" در فرانسه
» می خواهید داعش را شکست دهید؟ رد پول را دنبال کنید
» چرا ترکیه به جنگنده روسی حمله کرد؟
» بازی بزرگ در افغانستان؛ رقابت های بین الملی شدت می گیرد؟
» کارکرد تروریسم در سیاست خاورمیانه‌ای ایالات‌متحده امریکا
» لزوم قطع روابط بغداد با آنکارا و ریاض

» لیست کامل مطالب ارسالی


 


Powered By persianblog.ir Copyright © 2009 by nin6
This Template  By Theme-Designer.Com
 

خرید لوازم دیجیتال|خرید ساعت مچی |خرید تی شرت | خرید لوازم دیجیتال|خرید ساعت مچی |خرید تیشرت |خرید تی شرت | خرید لباس زیر | خرید لباس زنانه| خرید پوشاک |خرید لوازم جانبی موبایل| خرید لوازم جانبی خودرو